Wallis

Wallis lub Valais to kanton w południowo-zachodniej części Szwajcarii. Na południu dzieli granicę z Włochami, na południowym zachodzie z Francją. Na północy znajdują się kantony Vaud i Berno, wschodnie kantony Uri i Ticino. Stolicą jest Sion. Ten kanton jest dwujęzyczny, głównym językiem urzędowym jest francuski, a drugi niemiecki. Geograficznie jest podzielony na Oberwallis (część niemiecka) i Unterwallis (część francuska).

Dominującą częścią kantonu jest lodowcowa dolina rzeki Rhona. Istnieje wiele bocznych dolin, które łączą się z główną doliną Rodanu. Są też lodowce, w tym największy w Europie – lodowiec Aletsch.

Krajobraz kantonu jest raczej wyjątkowy. W samym Wallis jest około 40 szczytów czterometrowych, w tym najwyższy szczyt Szwajcarii, Dufourspitze w masywie Monte Rosa. W malowniczej górskiej miejscowości Zermatt można zrobić zdjęcie słynnego na całym świecie „Smoczego zęba” Matterhorn

Najważniejszym sektorem lokalnej gospodarki jest produkcja wina i turystyki. Turyści odwiedzają sporty zimowe lub piesze wędrówki latem na licznych szlakach wysokogórskich. Dostępne są jednak degustacje spa i wina. Znaczenie rolnictwa wciąż rośnie, a lokalne winnice należą do najlepszych i najsilniejszych w Szwajcarii.