Vaud

jest kantonem na zachodzie Szwajcarii. Stolicą jest Lozanna, a językiem urzędowym jest francuski. Obszar kantonu rozciąga się od Jeziora Genewskiego na południu do jeziora Neuchatel na północy. Sąsiednimi kantonami są Genewa, Fryburg, Neuchatel, Berno i Wallis. Część kantonu jest częścią Alp Szwajcarskich. Istnieje lodowiec Diableret i kilka popularnych ośrodków narciarskich, takich jak Les Diablerets i Leysin.

Z punktu widzenia wina kanton Vaud jest drugim najważniejszym regionem winiarskim w Szwajcarii. Obszar od Lozanny po Montreaux Riviera gwarantuje wspaniały pokaz wszystkim miłośnikom dobrego wina. Lavaux to region uprawy winorośli, którego tarasowe stoki są częścią światowego dziedzictwa UNESCO od 2007 roku. Tarasowe pola na słonecznych południowych zboczach zaczęły powstawać tutaj już w XII wieku, a wino uprawiano tutaj w starożytnym Rzymie. Wina są objęte Appellations d’Origine Contrôlée, AOC. Innym ważnym regionem winiarskim w regionie jest Chablais AOC, gdzie co roku w Château d´Aigle odbywa się międzynarodowy konkurs Mondial du Chasselas.

Pod względem turystycznym warto odwiedzić le Château de Chillon, który jest najczęściej odwiedzanym zabytkowym budynkiem w Szwajcarii. Festiwal Fête des Vignerons (FEVI) odbywa się co roku w Vevey, o którym więcej można przeczytać w części XXI wieku.